We Hire America Jobs

WeHireAmerica.jobs is a service of HR Policy Foundation and DirectEmployers Association. These two non-profit organizations are providing this free resource to help educators, policy makers and job seekers understand the great employment opportunities available here in the U.S. at some of America's biggest and best companies.

Job Information

Caterpillar, Inc. Stazysta in Sosnowiec, United States

Career Area:

Enterprise Cross Functional

Job Description:

Your Work Shapes the World at Caterpillar Inc.

When you join Caterpillar, you're joining a global team who cares not just about the work we do – but also about each other. We are the makers, problem solvers, and future world builders who are creating stronger, more sustainable communities. We don't just talk about progress and innovation here – we make it happen, with our customers, where we work and live. Together, we are building a better world, so we can all enjoy living in it.

Naszym celem w firmie Caterpillar jest zapewnienie satysfakcjonującej kariery zawodowej. Nasze zespoły mają kluczowe znaczenie dla sukcesu naszych klientów, którzy budują lepszy świat.

Jeśli chcesz dołączyć do zespołu świetnych indywidualności i rozwijać swoją karierę w międzynarodowej firmie - nie szukaj dalej!

Poszukujemy osób, które są zainteresowane podjęciem pracy w charakterze stażysty/stażystki w dziale Produkcji.

Główne obowiązki na tym stanowisku to:

  • wsparcie w codziennych zadaniach działań działu Produkcji,

  • analiza wykonań planów produkcyjnych, generowanie raportów,

  • aktualizacja i weryfikacja dokumentacji na stanowiskach pracy.

Od kandydatów oczekujemy:

  • wykształcenia wyższego – ukończone studia I stopnia bądź studia II stopnia w trakcie kierunków Zarządzanie i Inżynieria produkcji, Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika, Automatyka i Robotyka, Technologia Produkcji lub kierunki pokrewne

  • dostępności 3-5 dni w tygodniu (20 - 40 godzin)

  • dobrej znajomości języka angielskiego

  • dobrej znajomości pakietu MS Office

  • umiejętności pracy w zespole

  • komunikatywności i otwartości

Będziesz pracować w dynamicznym i globalnym środowisku pracy, które wspiera rozwój zawodowy i osobisty. Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły, szanujemy Twoje doświadczenie, doceniamy Twoje wyniki.

Oferujemy:

  • płatny staż

  • bieżące wsparcie opiekuna stażu

  • rozwój zawodowy

  • udział w szkoleniach, projektach (Green Team, Womens Initiatives Network),

  • przyjazną atmosferę pracy i możliwość zdobycia doświadczenia

W firmie Caterpillar wierzymy, że każda osoba jest wyjątkowa i cenna, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze miejsce pracy było zróżnicowane i reprezentatywne dla wielu klientów, których obsługujemy na całym świecie. Różne perspektywy pomagają nam osiągać najlepsze wyniki w pracy i wspólnie tworzymy zespół Caterpillar, który wprowadza pozytywne zmiany w społecznościach, w których żyjemy i pracujemy.

Posting Dates:

kwietnia 4, 2024 - kwietnia 29, 2024

Caterpillar is an Equal Opportunity Employer (EEO).

Not ready to apply? Join our Talent Community (http://flows.beamery.com/caterpillarinc/talcom) .

There’s more to work at Caterpillar than just the work itself. We hire smart, friendly people and it shows in our culture. We hold ourselves to high standards and make sure our values of integrity, excellence, teamwork, commitment and sustainability come to life in the way we work. We make sure our employees feel continuously challenged while also supported. We provide professional growth opportunities, including leadership programs. We celebrate the diversity of our team, while also working together as one Caterpillar.

Our culture, like everything at our company, is made possible by each employee’s contribution. Person by person, we create the environment we work in, and we are proud of the Caterpillar we’ve built.

DirectEmployers